Dupa divort, sotia doreste sa pastreze numele meu de familie

22 января 2021 64

Buna! Are dreptul sotia sa pastreze dupa divort numele meu de familie, daca eu sunt impotriva? Multumesc

Jurist comments 3

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Buna.

Conform art. 17 din Codul familiei, în momentul înregistrării divorţului, soţii pot păstra numele de familie ales la încheierea căsătoriei sau pot reveni la numele de familie purtat pînă la încheierea acestei căsătorii. Deci, este un drept conferit de lege de ați alege numele de familie pe care dorești... mai detaliat să îl porți după desfacerea căsătoriei.

Spre deosebire de legislația română, legislația Republicii Moldova nu prevede obligativitatea deținerii acordului celuilalt soț pentru a păstra numele de familie după divorț.

Deci, această chestiune o poate rezolva doar instanța de judecată în cadrul unui proces de divorț.

22 января 2021

Nu am inteles are dreptul sau nu? Daca eu sunt contra!

22 января 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Are dreptul indiferent de faptul daca sunteți împotrivă

22 января 2021