Durata călătoriilor cu pașaportul biometric

25 марта 2019 20

Bună ziua. Am o dilemă. Vreau să merg în Germania pe o perioadă limitată de timp, gen 2 luni, după să revin în Moldova pe vreo 2-3 săptămâni, apoi iarăși să plec undeva pentru o lună (merg în vizită). Întrebările mele sunt:
1. Care este durata unei singure vizite?
2. Dacă, per vizită, nu depășesc termenul maxim de ședere, zilele se sumează pentru a stabili termenul rămas?
3. Ce acte trebuie să prezint pentru a demonstra resursele financiare suficiente pentru perioada de ședere, în cazul în care nu am banii cash?
4. Care este probabilitatea să nu mi se permită să intru în țara gazdă, dacă o să am vizite cu perioadele menționate mai sus?
Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

De fapt termenul de vizita/ședere și anume de 3 luni se calculează pe parcursul anului calendaristic, adică mai mult de 3 luni, dvs nu puteți sta in țara respectivă indiferent cite vizite faceți și pentru cite zile (puteți face 90 de vizite a câte o zi) cu titlu de... mai detaliat eximplificare.

Cu privire la cea de a doua întrebare cred că cea mai rezonabilă variantă este contul bancar care ar adeveri prezența resurselor de întreținere, adică printr-un extras care de onstreaza starea/bilantul contului dvs bancar.

25 марта 2019