E in drept asociatia locatarilor de a nu ne elibera de plata serviciilor daca in apartament nu locuieste nimeni de multi ani? Unde putem sa ne adresam ?

8 мая 2018 181

Buna ziua! Am in proprietate un apartament in care nu locuim de multi ani, cu viza de resedinta aici, dar plata pentru deservirea blocului (lumina in scara, transportarea deseurilor etc.) mi se includ in factura. Am inaintat o cerere la asociatia locatarilor confirmata prin semnaturile vecinilor precum ca nu locuim acolo, dar mi s-a refuzat de a fi scutita de asemenea plati! Mi se cere un certificat, unde locuim si daca achitam servicii comunale la alt loc de trai. E in dreptul asociatia de a solicita asemenea certificat?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Nu. Dvs plătiţi cheltuielile comune indiferent că locuiţi sau nu.

9 мая 2018