E obligatoriu sa achit eu avocatul?

17 января 2021 24

Buna ziua. Recent am avut un conflict cu o matusa. Dupa o neintelegere, s-a iscat o cearta si ca sa ma apar, am impins-o. Ea a cazut si si-a fracturat manaAcum ea pretinde 1.000 lei pentru tratament, 2.000 daune morale si 3.000 asistenta juridica. Chiar trebuie sa achit toate acestea? Ce ma asteapta? Pot fi condamnata la inchisoare? Sau care e pedeapsa? Ce pot sa fac ca sa nu fiu judecata? Multumesc frumos!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Regula generală este că, cel care pierde procesul poate fi impus să compenseze în tot sau în parte cheltuielile pentru asistența juridică, dacă aceste cheltuieli sunt probate cît și întemeiate.
La caz, urmează pentru început să fie probat existența vinovăției, a fost înregistrată o plîngere la poliție pe numele dumneavoastră? Care... mai detaliat este situația cu accidentul in cauză?
Toate cele invocate de mătușă urmează a fi probate, nu prea este temei de plata a prejudiciilor morale, cele materiale urmează a fi probate inclusiv banii pentru avocat.
Nu făceți închisoare din senin, totul urmează a fi probat și nu se rezumă la cele spuse de mătușă și gata.
Puteați contracta un avocat sau apela la asistența juridică garantată de stat.

18 января 2021