E posibi să cumpărăm un apartament în ipoteca, daca avem deja un alt credit?

18 ноября 2019 116

Bună ziua. Vrem să cumpărăm un apartament în ipotecă. Soțul nu lucrează oficial, eu sunt în concediu de maternitate. E posibil să îl cumpere mama mea, daca ea mai are un credit? Ipoteca va fi achitată de noi. Cum să procedăm în cazul dat?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Juridic este posibil.
Dar trebuie sa mergeti la banca pentru a vedea daca ei accepta, in dependenta de istoria creditara, venituri, etc.
S-ar putea ca creditul sa io contractati Dvs cu sotul impreuna (codebitori), cu ipoteca asupra apartamentului si cu mama Dvs in calitate de fidejusor.

19 ноября 2019