E posibil?

8 января 2019 211

Am avut judecata ceva timp in urmă (restituirea datoriei 17.000lei), plus sunt în lista incasatorilor (7.000lei). Intrebarea este următoare: oare îmi pot perfecta pasaportul biometric, pentru ca am nevoie să plec peste hotare să fac bani să mă achit cu datoriile?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Maxim,
Sigur că vă puteți perfecta pașaportul biometric.
S-ar putea ca Creditorul dvs sa solicite executorului judecătoresc să depună în instanța de judecată o cerere privind aplicarea interdicției de părăsire a țării pentru 6 lunj, însă dvs neapărat veți fi informat despre acest proces. O asemenea interdicție nu poate fi... mai detaliat aplicata mai mult decât de 3 ori consecutiv și se aplica doar de către instanta de judecată.
De regulă, instanțele de judecată nu prea recurg la aplicarea acestei măsuri.

8 января 2019