E posibil de făcut divorțul online?

26 июля 2021 177

Bună ziua. Vreau să cer divorț din cauza violenței în familie. Avem un copil comun și în prezent mă aflu peste hotare. E posibil de făcut divorțul online?

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Bună ziua.
Divorțul nu poate fi întomcit online.
Urmează să vă adresați la organele competente (Starea civilă, notar) pentru a divorța pe cale amiabilă, în cazul în care ambii soți sunt de acord.
În cazul în care unul din soți nu este de acord, nu rămîne decît să depuneți o cerere de chemare... mai detaliat în judecată. În acest sens, sunteți în drept să depuneți de sine stătător, sau, apelați la un avocat care va perfecta actele necesare și va reprezenta interesele Dvs.
Prezența Dvs. la judecată nu este obligatorie dacă aveți un avocat.

27 июля 2021