E posibil de schimbat numele de familie fara divort?

2 мая 2018 38

Dupa casatorie, port numele sotului, insa din motive personale doresc sa-l schimb, insa fara divort. Legea prevede astfel de schimbare?

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Anna,
Ca o persoana libera si matura puteti beneficia de schimbarea numelui dupa bunul Dvs plac, sunt mici restrictii (cum ar fi - nu puteti alege sa va numiti ”cuvint necenzurat” sau anumite denumiri de Orase, Tari, etc.), in rest sunteti libera sa va luati numele de fata... mai detaliat mare fie sa alegeti un alt nume mai original.

2 мая 2018