E posibil sa blocheze cardul de salariu?

29 марта 2019 57

Am datorii in Moldova si din cauza executorului am fost nevoita sa plec peste hotare. Aici m-am angajat dar mi-i frica sa nu blocheze cardul executorul ca in Moldova 100%. Mi-a zis ca ma da in cautare si ma aduce cu forta in tara. Dar cum sa achit datoriile daca nu am nicio sursa de venit.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Sigur aproape la 50% din cele declarate de executor sunt declarative, pentru a vă motiva să achitați datoria.
Executorul judecătoresc din Republica Moldova nu are putere în alte state, pentru a vă putea bloca cardul, urmează ca creditorul să recunoască hotărîrea de judecată din RM pe teritoriul statului unde vă... mai detaliat aflați, și să transmită spre executare, reieșind din legislația statului unde vă aflați. Astfel, atît timp cît sunteți peste hotare, nu e posibil de a fi constrînsă de executor din RM.

Totuși, este binevenit să achitați datoria, ori obligația de plată asumată urmează a fi executată să fiți și cu conștiința împăcată.

30 марта 2019