E posibil sa-mi puna sechestru pe cardul pe care primesc indemnizatia pentru copii?

3 июня 2019 245

Buna ziua. Sotul are un credit nerambursat de 2 ani, are o datorie de 4.443 lei. Executorul judecatoresc a pus sechestru pe cardul salarial si pe contul de credit. Eu detin card social pe care primesc indemnizatia pentru copii. E posibil sa-mi puna si mie sechestru pe card?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Pe cardul de indemnizație nu e posibil, deoarece se consideră că banii aparțin copilului.
Dacă se blochează, depuneți plingere la uniunea executorilor judecătorești și inclusiv la Ministerul Justiției.
Totodată dumneavoastră nu sunteți înregistrat ca debitor, astfel nu ar fi cazul să vă blocheze, totuși depinde de situație.

... mai detaliat Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

4 июня 2019
Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Dna Doina
Vă pot comunica că, de către executor judecătoresc se vor urmări doar bunurile mobile/imobile ce aparțin dvs înregistrate în timpul căsătoriei, conturile salarialel și de indemnizații nu vor fi urmărite.

31 июля 2019