Echivalentul licenței în drept

26 февраля 2023 36

Bună ziua. Pentru a deveni avocat, procuror, judecător, candidatul trebuie sa dețină o diplomă de licențiat în drept sau echivalentul acesteia. Ce are în vedere legiuitorul prin expresia “echivalentul acesteia”? Care sunt studiile sau licențele echivalente licenței în drept? Dacă sunt licențiat în “Protecție, Pază și Securitate” și am făcut masterat în drept, pot fi avocat sau procuror ?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Ion.
Echivalentul la ”diplomă de licențiat în drept” ar fi „diplomă de studii superioare în drept”
Aceasta se referă la persoanele care au absolvit o facultate de drept în perioada anterioară cînd încă nu era sistema de licență, master, etc.
Din păcate nu întruniți condițiile de accedere în profesia de avocat.

27 февраля 2023