Ei au dreptul să-mi ia apartamentul?

11 июля 2018 27

Bună ziua. Din anul 2007 figurez într-un dosar civil și până în prezent nu s-a rezolvat nimic. Mama ar dori să-mi facă cadou apartament, însă avem dubii cum ar acționa în cazul dat judecata asupra actelor, adică dacă eu nu câștig cazul, ei au dreptul să-mi ia apartamentul?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună ziua,
În cazul în care dosarul nominalizat este legat de încasarea de sume sau obligații, în cazul dat la etapa de încasare a datoriei, apartamentul poate fi sechestrat și vîndut în contul datoriei.
Aș propune să nu vă grăbiți, vedeți cu ce se finalizează dosarul.

12 июля 2018