E posibil sa divortez daca sotul se afla peste hotare?

28 мая 2021 26

Buna ziua. Sotul se afla in Irlanda, iar eu in Moldova! Vreau sa divortam. Copii nu avem, bunuri de impartit - nu avem! E posibil sa divortez fara el aici?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
In cazul prezentei ambilor soți, divorțul este posibil de soluționat prin intermediul inaintatii unei cereri la organul de stare civilă.
In cazul dumneavoastră, in lipsa soțului sau lipsa acordului aceatuia, divorțul este posibil doar prin instanța de judecată.

29 мая 2021