Eliberare din cimpul muncii pe articol

12 апреля 2018 280

Daca nu te mai prezinti la serviciu ultimele 2 zile din acele 14 zile care sunt obligatorii comform Codului muncii, au dreptul sa te dea afara pe articol si sa nu-ti achite salariul?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Gheorghe, da, angajatorul are dreptul sa va concedieze disciplinar pentru absenta nemotivata de la munca, dar nu inainte sa va solicite explicatii scrise cu privire la motivul absentei. Salariul pentru perioada lucrata pina in ultima zi de munca este obligatoriu sa se achite, indiferent de temeiul incetarii raporturilor de munca.... mai detaliat Acest salariu si compensatia pentru concediile nefolosite, daca atare exista, se achita in ultima zi de munca sau, daca nu v-ati prezentat la serviciu, in ziua imediat urmatoare celei in care ati solicitat (in scris) sa vi se efectueze achitarea.

13 апреля 2018