Eliberarea din functie

17 мая 2018 71

Buna ziua! Am depus cerere de eliberare din functie, dar angajatorul a refuzat sa o semneze. Am mai trimis o cerere prin scrisoare recomandata, dar care nu a fost inregistrata. In acest caz, sunt in drept sa plec dupa 14 zile din ziua in care a venit cererea prin scrisoare recomandata?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

D-na Maria, DVS aveţi dreptul să vă comcediaţi, ca atare la mînă aveţi dovadă că aţi expediat cererea. E o mică problemă din ce cauză cererea n-a fost înregistrată, că n-a lucrat poşta, că cineva la fimă n-a dorit s-o înregistreze, dacă aveţi posibilitate să verificaţi v-a fi o,kei.

18 мая 2018
Iulia Furtuna
  • Адвокат

Expediati prin posta electronica cererea de demisie si setati sa receptionati o confirmare scrisa, generata automat de sistem, ca mesajul a fost primit/citit. Va constitui o dovada a expedierii, daca nu reusiti sa obtineti dovada inregistrarii (desi, secretariatul angajatorului, responsabil de primirea corespondentei, este obligat sa va inregistreze cererea si... mai detaliat sa ii acorde un numar de ordine si data din registrul respectiv al companiei).

18 мая 2018