Eliberarea duplicatului certificatului de nastere rudelor de gradul I

6 мая 2022 35

Bună ziua. Copilul are nevoie de duplicatul certificatului de naștere al tatălui sau. I se poate elibera acesta din motiv ca sunt rude de gradul 1? Copilul este minor, iar mama este reprezentatul lui legal. Poate mama sa solicite eliberarea acestui act din numele copilului?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, da desigur. Dacă mama deține de comente de confirmare legale, ea e în drept să solicite de la ASP documentul-certificatul de naștere al tatălui.

6 мая 2022
  • Юрисконсульт

Buna ziua, Cristina !
Nu, nu vi se va elibera un astfel de duplicat.

În primul rând, duplicatul certificatului de stare civilă se eliberează în următoarele cazuri:

la deteriorarea certificatului;
la pierderea certificatului;
la solicitarea certificatului de model nou în legătură cu transcrierea acestuia în grafie latină

În al doilea rînd, duplicatul certificatului de... mai detaliat stare civilă poate fi eliberat membrilor familiei și rudelor în cazul în care titularul actului de stare civilă a decedat.

În cazul în care tatăl copilului este în viață, ASP nu are dreptul de a elibera un astfel de duplicat copilului.

6 мая 2022