Eliberarea facturii

1 апреля 2019 40

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca putem sa eliberam factura unei persoane juridice fara stampila, doar sa aplice semnatura daca nu are nici un act juridic (procura, delegatie). Multumim anticipat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Elena,

Accesați link-ul de mai jos și vedeți care sunt cerințele pentru completarea unei facturi.

Ștampila se aplică doar dacă întreprinzătorul dispune de aceasta. Din septembrie 2016 stampila nu mai este obligatorie, iar acest fapt este expres prevazut la art. 3 pct. 5 al Legii cu privire la antreprenoriat și întreprinderi... mai detaliat nr. 845 din 03.01.1992
"5. Întreprinderile și întreprinzătorii nu sînt obligați să dețină și să aplice ștampila proprie pe înscrisuri de orice natură. În cazul în care legislaţia prevede necesitatea aplicării ştampilei întreprinderii sau întreprinzătorului, cerinţa se consideră îndeplinită dacă înscrisul este semnat de persoana împuternicită de întreprindere sau de către întreprinzător."

http://lex.justice.md/viewdoc.php?id=311735&lang=1

ORDIN Nr. 118 din 28.08.2017 cu privire la aprobarea formularului tipizat de document primar cu regim special „Factura fiscală” şi a Instrucţiunii privind completarea acestuia
http://lex.justice.md/md/371644/

1 апреля 2019