Eliberarea hotărârii motivate

14 марта 2019 157

Am depus o cerere pentru eliberarea hotărârii motivate încă pe 28 decembrie 2018 și nu am primit niciun răspuns. Din câte știu, se eliberează timp de 30 zile, dar a trecut dublu. Incerc sa sun pe numarul de telefon care aparține grefierei/judecătorului, dar nu îmi răspunde nimeni. Prin ce metoda se primește hotărârea motivată (posta, direct)? Judecătorul și-a schimbat sediul, poate fi acesta un motiv al întârzierii?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Ecaterina,

Urmează să mergeți la sediul instanței unde s-a examinat cauza și sa solicitați sa va elibereze copia hotărârii motivate solicitată de către Dvs..

14 марта 2019

Multumesc de răspuns dar nu trebuia să expedieze o scrisoare cu aviz? Daca judecătorul și-a schimbat sediul in centru trebuie sa mă duc acolo sau la sediul unde s-au examinat cauza? Trebuie sa scriu o cerere suplimentara? Mersi anticipat .

15 марта 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna ziua Dna Ecaterina,

Instanțele de judecată multe ce trebuie să facă, însă, nu le fac ...., cu regret.
Pentru a face cunoștință cu dosarul va deplasați mai întâi la sediul instanței de judecată unde s-a examinat dosarul.
Dacă, finisarea examinării cauzei a avut loc după schimbarea sediului judecătorului conform specializării mergeți la... mai detaliat acel sediu.

15 марта 2019