Escrocherie

12 апреля 2019 143

Bună ziua. Am o întrebare. Eu cu mai mulți prieteni am primit de la o persoana necunoscuta o propunere de a câștiga niște bani. Vorba este sa dai buletinul și să semnezi. Am luat câte un telefon în credit, ca după asta persoana data ne achita 25% de la suma totala și (după spusele lui) creditul dispare peste o săptămâna pentru că va fi achitat. Noi am mers cu el la un magazin și am luat câte un telefon, după care el a luat telefoanele și a dispărut (cu tot cu contractul de la operator). Unde ne putem adresa cu o plângere și dacă este posibil de a întoarce banii dacă el este găsit vinovat. Creditul rămâne pe numele nostru sau va fi anulat? Suma totala este aproximativ de 80.000 lei.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Igor

Sunteți victima infracțiunii de escrocherie. Pe de altă parte, am putea spune că Dvs aveți statut de complice deoarece, ați cunoscut de intenția infracțională, ați admis-o în mintea Dvs, ați acceptat sa participați la punerea în aplicare având scop de cupiditate.
Împreună cu toți ceilalți cu care ați mers și... mai detaliat ați semnat contractele respective de împrumut depuneți o plângere colectivă pe fapta de escrocherie la Oficiul Procurorului din sectorul/raionului în care a avut loc fapta. La caz fapta putea începe într-un sector/raion fiind consumată în momentul când individul a obținut bunurile.
Dacă, se pornește urmărirea penală, la finisarea urmăririi penale sau cel târziu la ședința preliminara în cauza penală depuneți o acțiune civilă privind repararea prejudiciului.
De asemenea, aveți posibilitatea de a înainta acțiunea civilă separat într-o cauza civilă în instanța civilă după ce sentința de condamnare a individului respectiv devine definitivă.
La depunerea acțiunii civile urmează a fi scutiți de la plata taxei de stat întrucât, prejudiciul este cauzat prin infracțiune.

12 апреля 2019