Escrocherie art.190 CP

16 марта 2022 40

Bună ziua. În 2019 am început să lucrez neoficial la un magazin alimentar în calitate de vânzător. După un an, directoarea mi-a cerut buletinul de identitate ca să facă o copie. Directoarea nu mi-a întors buletinul și de fiecare dată când l-am cerut, îmi zicea ca nu-l are la ea. Într-o zi, doamna m-a chemat la ea în cabinet și mi-a zis să scriu trei recipise cum că eu am luat cu împrumut bani de la ea - una de 10 mii lei, alta de 18 mii lei și a treia de 24 mii lei, toate cu date diferite. M-a amenințat că dacă nu scriu recipisele, pe mine afară deja mă așteaptă cineva și că doar asa îmi întoarce buletinul de identitate. Eu aveam 20 ani și evident m-am speriat și am scris acele recipise. Acum 2 luni, directoarea m-a dat în judecata în baza acestor recipise. Spuneti-mi, vă rog, unde mă pot adresa ca să depun plângere pe această doamnă?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Puțin probabil dvs veți reuși să demonstrați cele invocate de dvs atâta timp cât ați scris recipisele dvs personal, urma atunci să refuzați categoric acest fapt și să anunțati organele de drept despre această situație.

Acum dvs puteți să adresați o plângere la organul de poliție din raza unde a... mai detaliat avut loc fapta doar că rezultatul poate fi nul deși în acest context persoanele vizate for fi audiate și efectuate careva acțiuni procesual penale.

Pe cauzele civile de încasare a datoriei care se afla în instanța de judecată puteți încerca o strategie de apărare pe mai multe aspecte de aceea ar fi bine să vă angajați un avocat.

17 марта 2022
  • Юрисконсульт

Buna Anișoara, e o situație stupidă, ați eliberat recipisele ( 3 ), în circumstanțe ne clare. Colegul meu dl. Andrei v-a orientat să vă luați un avocat pentru a dovedi ne vinovăția DVS, se poate, dar n-o să primească nimica, o să fie cheltuieli de bani cu acest avocat..... mai detaliat Eu vă propun să apelați la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

19 марта 2022