Escrocherie in domeniul lucrarilor de constructie

23 сентября 2019 35

O persoana a luat o suma de bani pentru lucrari in constructie, fara a intocmi vreun contract, cu exceptia unui bilet precum ca a primit suma respectiva pentru lucrari. La jumatatea lucrului, persoana nu vrea sa continue lucrarile si nici sa intoarca jumatate din suma, si se eschiveaza. Zice ca daca scriu demers la procuratura, el va aduce preturi ridicate (ca sa-si acopere suma primita). Ce pot face in asa caz? Am vreo sansa sa-mi intorc banii? Sau este posibil de a-l pedepsi, pentru ca lucreaza fara firma si nu plateste impozite statului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
există posibilități de pedepsit, însă, ar fi cazul să studiez textul recipisei întocmite ce o dețineți, pentru a putea stabili o formă de atac., deoarece, cred că nici acte confirmative a lucrărilor nu sunt, fapt care e în detrimentul persoanei.

27 сентября 2019