Escrocherie la lucrări de reparație

24 октября 2021 30

Buna ziua. Am contractat o persoană fizică pentru niște lucrări de reparație, care a cerut bani in avans pentru materiale. Lucrările nu au fost executate, persoana răspunde la telefon și tot promite că va întoarce banii. Avem recipisa semnată de el. Cum trebuie de procedat în cazul dat? Să ne adresăm la poliție sau procuratură?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Aici sunteți în prezența unor relații civile prin urmare nu ține de compentența organelor de poliție.

Urmează sa înaintați o cerere prealabilă către acesta cu solicitarea de returnare a avansului pe motiv de neexecutare a obligațiilor ulterior dacă acesta lasă fără răspuns cererea Dvs se înaintea o acțiune în... mai detaliat instanța de judecată cu această solicitare.

Ma puteți contacta în privat pentru ajutor.

24 октября 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Eugenia, colegul meu dl. Andrei v-a orientat corect, dar mai este o soluție, DVS mă contactați la viberul 068669950 și noi v-om discuta.

25 октября 2021