Este considerata stare de ebrietate si pedeapsa conform art 264/1 daca in probele biologice de urina sau depistat alcaloizi narcotici iar in singe nimic?

10 апреля 2018 233

Este considerata stare de ebrietate si pedeapsa conform art 264/1 daca in probele biologice de urina s-au depistat alcaloizi narcotici, iar in singe nimic si 100 % ca nu am consumat niciodata absolut careva droguri? In urma unui mic accident rutier, soldat numai cu o zgirietura de 10 cm pe bara din spate a unui vehicul, eu am efectuat apelul la politie si benevol am mers sa fac testarea alcooloscopica si drog, la care si am primit rezultat pozitiv la drog, dupa care am contestat si mi-a venit rezultat ca in urina este ceva, iar in proba de singe lipseste.

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Starea de ebrietate, in sensul art.264.1 CP RM, se stabileste reiesind din:
a) concentratia vaporilor de alcool in aerul expirat, sau
b) cantitatea de alcool in sange.

Alte criterii de determinare a starii de ebrietate, inclusiv a gradului acesteia, nu exista. Acest lucru rezulta cu claritate din definitia starii de ebrietate... mai detaliat inscrisa la art.134.12 CP RM.

Prin urmare, in cazul dvs lipseste starea de ebrietate.

11 апреля 2018