Este corect să ne retragem din sindicat?

23 февраля 2023 20

Bună ziua. Suntem angajați in cadrul unei primării și recent am discutat eventualitatea de a ne retrage din sindicatul de ramură. Este corect să ne retragem sau această asociere este una benefică pentru noi, mai ales având în vedere schimbările ce se preconizează în administația publică locală? Mulțumim.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Sindicatele vă apără drepturile în calitate de salariat. E benefic să fii membru de sindicat.

Articolul 389. Apărarea drepturilor şi intereselor profesionale, economice şi sociale ale salariaţilor de către sindicate
Activitatea sindicatelor orientată spre apărarea drepturilor şi intereselor de muncă, profesionale, economice şi sociale ale salariaţilor membri de sindicat... mai detaliat este reglementată de prezentul cod, de legislaţia cu privire la sindicate şi de statutele acestora.

24 февраля 2023