Este in drept administratia institutiei de invatamant sa ia o decizie de majorare a chiriei, care sa aiba efect retroactiv?

5 февраля 2019 19

Buna ziua! Sunt profesor la un colegiu de stat si sunt cazat in unul din caminele acestuia. Am contract de locatiune. La inceputul fiecarui an calendaristic administratia recalculeaza cuantumul chiriei. Recent am fost anuntat ca chiria va fi majorata. Problema consta in faptul ca majorarea se refera nu doar la anul care a inceput (2019), ci si la anul trecut (2018). Pentru anul 2018 am achitat chiria integral si regulat pentru toate 12 luni. Spuneti-mi, va rog, daca este in drept administratia colegiului sa ia o decizie de majorare a chiriei, care sa aiba efect retroactiv? Voi fi recunoscator daca imi veti spune in care act normativ pot gasi norme privind majorarea chiriei in camine.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună D-le Mihai,

O asemenea Decizie poate acționa doar pentru viitor nu și retroactiv.
Nu există o norma juridica ce ar permite acest lucru, iar dacă contractul dvs prevede o clauza care le permite revizuirea prețului unilateral, inclusiv cu efect retroactiv adresați-vă la Agenția pentru Protecția Consumatorilor și Supravegherea Pieței pentru constatarea... mai detaliat faptului ca anumite clauze sunt abuzive.
Daca, această instituție vă refuză adresați-vă în instanța de judecată și solicitați anularea unor asemenea clauze contractuale ca fiind clauze abuzive.

6 февраля 2019