Este în drept compania de construcții sa modifice prețul pentru m2

20 ноября 2021 114

Buna ziua. Este în drept compania de construcții sa modifice prețul pentru m2 după semnarea contractului de vanzare-cumparare, invocand un articol din contract "forță majora", instituirea stării de urgenta în energetica și majorarea prețului la materialele de construcții?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Nu suna a practică corectă, mai mult, daca contractul nu precede posibilitatea de modificare de cît cu acordul părților, nu e admisibil introducerea oricăror modificări.
Forța majoră invocată este o glumă de prost gust, nu poate fi admisă, sigur, ar fi cazul de studiat contractul și poziția acestora daca este scrisă,... mai detaliat contrar considerați ca nici nu poate fi vorba de careva modificari.

20 ноября 2021