Este inselaciune sau trebuie sa ma adresesz instantei civile?

3 мая 2018 27

In luna noiembrie 2017, m-am inteles verbal cu o persoana sa imi faca in curte un balansoar din lemn pentru suma de 1.400 lei, iar persoana respectiva a fost de acord, astfel ca i-am dat suma de 900 lei pentru materiale, urmand ca in momentul cand va finaliza lucrarea sa ii dau si restul de bani. Insa persoana in cauza nu mi-a facut nici pana in ziua de azi balansorul si nici nu mi-am recuperat suma de 900 lei.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În primul rând comunicați daca aveți vre-o înțelegere scrisă? Sau la momentul cînd ați transmis banii a fost întocmită măcar o recipisă care confirmă faptul transmiterii sumei.
Dacă aveți un act privind transmiterea sumei, urmează să vă adresați cu o cerere față cu solicitarea de a restitui suma, contrar, vă... mai detaliat adresați în judecată.

7 мая 2018