Este justificata legal taxa executorului?

4 мая 2018 36

Am ramas cu o datorie din anul 2014 pentru cheltuieli de judecata, eu nu am stiut despre ele - 377 lei. Acum imi vine recipisa de executor ca imi sunt blocate cardurile de salariu si restul, plus la asta, el imi spune la sfarsit ca trebuie sa-i achit si taxa lui de 1.056 lei? Este cumva argimentata aceasta taxa a executorului? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Mergeți la executorul judecătoresc și solicitați ridicarea sechestrului de pe card. El nu are dreptul sa blocheze cardul salarial, ci numai mijloacele bănești. Obligatoriu prezentați executorului dovada ca acesta este un card salarial, informația o obțineți de la banca care a emis cardul.
Solicitați să vă prezinte borderoul de calcul.
Dacă... mai detaliat nu sunteți de acord cu suma menționată în încheiere o puteți contesta în termen de 10 zile în instanța în raza căreia își are sediul executorul judecătoresc.

4 мая 2018