Este legală aplicarea sechestrului atâta timp cât dosarul se afla pe rol în instanță?

15 сентября 2021 54

Buna ziua. In 2020 mi-a fost întocmit un dosar contravențional de către INP, pe care l-am contestat în doua zile de la emitere. Contestația a fost acceptată și a fost stabilita data ședinței. Între timp, la doar o săptămână, a fost pus sechestru pe bunurile mele pentru că nu am platit amenda. Cât de legala este acesta procedură și ce ar trebui sa fac? In prima instanta am câștigat, acum dosarul este la Curtea de Apel.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Veaceslav, da în prima instanță ai dat cîștig de cauză, dar acuma vă aflați la Apel, hotărîrea primei instanței n-a intrat în vigoare, sechestru e în vigoare.

16 сентября 2021