Este legitimă încasarea forțată a poliței medicale în plină pandemie dacă nu lucrez?

21 мая 2021 17

Pe 05.05.2021 am primit de la Judecatoria Ungheni hotărârea de încasare a 5.241 lei cu tot cu penalități pentru polița medicală. In anul 2020 nu am lucrat din cauza pandemiei si a problemelor de sănătate. La începutul anului 2021 am vrut să mă angajez, dar la controlul medical s-a constatat că am devenit inapt de muncă. Hotărârea menționată a judecătoriei pot să o atac în termen de 30 de zile. Am 2 studenți și un școlar. Nu am surse de achitat polița. Am o întreprindere individuală, dar aceasta nu funcționează. Aș vrea să știu dacă e legitimă hotărârea și cum pot să o atac la Curtea de Apel.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Oblifația de plată a primei de asigurare obligatorie nu a fost aminată sau anulată pe perioada pandemiei, este o obligație anuală.
Pentru a contesta, mergeți la judecatoria Ungheni si depuneți cerere de apel in termen de 30 zile din data pronunțării.

23 мая 2021