Este nevoie de acordul cuiva la extinderea balconului la etajul de sus?

21 января 2018 663

Bună ziua. Cînd am făcut reparatie in apartament am intarit balconul prin armaturi foarte groase. Balconul este de 6 metri, la intarire am lasat in afara balconului cite 1,5 metri. Suntem la ultimul etaj și as dori sa largim balconul dar sa-l lasam deschis, nu acoperit cu ferestre termopan. Spuneti-mi, este posibil ca sa nu am probleme, sau este nevoie de adresat undeva ca sa fie totul legal. Va rog sa-mi descrieti etapele. Va multumim.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună,
Dvs. urmează să vă adresați la autoritatea publica locală - Primăria municipiului Chișinău pentru a obține certificatul de urbanism și autorizația de construcție.
Totodată acolo o sa va comunice care e lista de acte necesare.

21 января 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

După obținerea certificatului de urbanism, va adresați în continuarea cu acesta la pretura din sectorul din care faceți parte pentru obținerea autorizației de construcție.

Totodată urmează să coordonați și cu ACC-ul blocului în care locuiți .

21 января 2018