Este nevoie de declarație din partea tatălui?

26 апреля 2023 26

Bună ziua. Mama (cetățenie moldovenească, permis de ședere italian) intenționează să vină din Italia în Republica Moldova pe cale aeriană împreună cu copiii minorii (cetățenie română cu domiciliul în Italia). Este nevoie de declarație din partea tatălui pentru această călătorie?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Conform legislației RM,nu e necesar. Acordul este necesar doar când intenționați să stabiliți domiciliul copiilor peste hotarele.
Deja trebuie consultată și legislația Italiei la acest aspect.

27 апреля 2023