Este nevoie de interpelare?

3 апреля 2019 105

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati. Strang documentele pentru obtinerea cetateniei române. Cand am ajuns la certificatul de casatorie a parintilor, acolo sunt doua greseli: una in numele mamei (in loc de Selezniova au scris Selizniova) si denumirea satului unde este nascut tata in loc de Voivoj au scris Voiboj. Mama este nascuta la Ucraina, am adeverinta ei de tip nou, acolo clar scrie ca e Selezniova, insa greseala este facuta la noi in tara in starea civila in documentul de inregistrare a casatoriei. De acolo vin aceste 2 greseli si acum. Am nevoie sa fac interpelare in Ucraina?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Natalia

În cazul în care părinții sunt în viață doar aceștia pot solicita corectarea greșelilor date în registrele respective.
Dacă persoana s-a născut în Ucraina actul de naștere se eliberează, după caz, apostileaza de către autoritatea din statul din care este originară persoana în cauză.

3 апреля 2019