Este nevoie de procura pentru a merge la volan in RM?

2 апреля 2018 1436

Buna ziua. Asa o intrebare: pot sa conduc masina altcuiva (tata, mama) fara procura in Republica Moldova?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Bună,
Actual nu-i nevoie, actual nu e nevoie, dar, mai simplu ar fi însă întocmirea unui comodat de stațiile de înmatriculare auto, fiind mai ieftin, cu perioadă de valabilitate îndelungată.

În cazul în care proprietarul se află alături in timplul deplasării nu este nevoie de procură, cel din urmă confirmănd dreptul de... mai detaliat a conduce.

Totuși de cele mai multe ori, agenții de poliție nu controlează un asemenea document. Din păcate e de la caz la caz.

2 апреля 2018