Este nevoie de somatie in cazul cand nu a fost respectat un punct din actul de predare-primire?

7 ноября 2019 10

Dupa semnarea actului de predare-primire a condominiului, firma de constructii care a transmis condominiul la balanta asociatiei de coproprietari in condominiu trebuia, conform unui punct stipulat in acest act, sa transmita asociatiei in decurs de 20 zile de la semnarea actului documentatia tehnica pe condominiu. Acest lucru nu s-a intamplat si termenul mentionat a fost depasit cu mult.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
De regula, nu este necesara somatia (ca procedura prealabila obligatorie), in cazul cand s-a stabilit un termen pentru executarea obligatiei.
Dar, pentru a evita un eventual litigiu in instanta, se recomanda ca sa somati, totusi, debitorul, indicand in somatie pretentiile dvs si rezervand expres dreptul de a... mai detaliat va adresa in judecata.

7 ноября 2019