Este permisă schimbarea destinației unui apartament din locativ în nelocativ (cabinet medical stomatologie)?

14 января 2021 301

Locatarul detine în proprietate două apartamente la parterul unui bloc locativ cu 6 nivele. Acesta doreste sa faca iesire separata prin balconul unui apartament si in acest scop a colectat semnaturi cu acordul altor locatari pentru a schimba destinatia apartamentelor. Nu este clar cum a facut-o, deoarece majoritatea locatarilot sunt împotrivă, iar unii din cei care figureaza in listele lui au vandut demult apartamentele care au proprietari noi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In lipsa acordului actualilor proprietari, nu ar fi posibil sa faca careva modificari.
Totodată urmeaza sa obtina autorizație de construcție si certificat de urbanism.
Notificati primaria in sensul ca actualii proprietari nu au oferit careva acorduri iar actiunile sunt ilegale, daca considerați există falsificate, depuneți plingere la poliție.

16 января 2021