Este permisă utilizarea radarelor de catre Politia de Patrulare în timp ce echipajul este mișcare?

8 мая 2020 252

Buna ziua! Este legal ca politia de patrulare sa faca masurari de viteza cu radarul din miscare? Daca da, cu ce tip de radar au dreptul sa faca masurari din miscare?
In caz ca este efectuata măsurarea vitezei din miscare si este depistată mașina de pe contrasens ca depaseste viteza, politia are dreptul sa opreasca masina?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Vedeți articolul atașat mai jos care relatează detalit cu privire la întrebarea dvs.

https://www.bizlaw.md/2018/07/31/utilizarea-radarelor-din-miscare-in-ce-conditii-este-permisa

9 мая 2020