Este posibil ca banca să-mi confiște bunul imobil, fara că acesta sa fi fost gajat, iar eu fiind persoana garant?

6 апреля 2019 38

Este posibil ca banca să-mi confiște bunul imobil, fara că acesta sa fi fost gajat, iar eu fiind persoana garant?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna D-le Tudor,

În cazul în care v-ați asumat obligația de a garanta executarea obligațiilor pentru o terță persoană Dvs răspundeți față de creditor cu toate bunurile Dvs.
Astfel, în procedura de executare poate fi aplicat sechestru atât pe bunurile debitorului principal, cât și pe bunurile debitorului (fidejusor).
De asemenea, în cazul în... mai detaliat care nu stingeți datoria, executorul judecătoresc poate organiza licitație și poate vinde bunul imobil la licitație.

6 апреля 2019