Este posibil de schimbat numele de familie din diploma de licență?

29 октября 2018 110

Bună ziua. Am fost căsătorită și diploma este după familia fostului soț. Aș dori să o schimb. Este posibil sau nu? Vă rog mult să îmi dați un răspuns ca să știu cum să procedez. Vă mulțumesc mult.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Параюрист

Conform Codului Civil orice persoană cu vârsta mai mare de 16 ani are dreptul să-și schimbe numele. Dtră trebuie să adunați documentele care dovedesc această schimbare, și să vă adresați cu o cerere la instituția respectivă.

1 ноября 2018