Este posibila angajarea prin cumul a administratorului?

23 ноября 2021 218

Buna ziua. Este posibila angajarea prin cumul a administratorului? În prezent sunt angajat (salariat) la o companie, dar recent am fondat o SRL, unde este nevoie sa ma angajez in calitate de administrator, prin cumul. Conform legislatiei in vigoare, este posibil sa cumulez calitatea de administrator cu statutul de salariat in alta companie?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
în esență este posibili, deoarece, în calitate de administrator sunteți persoană care interacționează în temeiul unui contract de mandat cu elemente ale contractului individual de muncă.

24 ноября 2021
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua, până în 2019 acest lucru era interzis de Codul Muncii, actualmente legislația permite cumularea funcției de administrator cu o altă funție in aceeași unitate sau în alte unități , excepție fac doar conducătorii unităților de stat, sau cu capital majoritar de stat , conform art.261 Codul Muncii.

25 ноября 2021