Este posibila modificarea hotararii judecatoresti?

30 апреля 2018 126

Daca un parinte a fost decazut din drepturi parintesti, as vrea sa stiu daca e posibil de modificat tot acea hotarare, adica sa fie mentionat ca este privat total de drepturi (chiar si vizite), pentru ca vreau sa iau copilul peste hotare si este necesar acest lucru. Daca da, care este procedura? Va multumesc mult!

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Alexandru,
Chiar dacă părintele este decăzut din drepturi, acesta poate fi restabilit în drepturile părintești în cazul în care faptele și circumstanțele ce au servit drept temei de decădere din drepturi au dispărut, iar acel părinte are deja o atitudine, comportament, etc corespunzător.
Aceasta hotărâre ba va permite sa ieșiți cu... mai detaliat copilul în anumite țări, însă o mare parte solicita permisiunea celui de al doilea părinte.
În lipsa acordului celui de al doilea părinte procedura este sa va adresați în instanța de judecată să solicitați permisiunea de a perfecta actele de identitate ale copilului și și ieșirea din țară fără acordul celuilalt părinte.

30 апреля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Apropo, chiar dacă părintele este decăzut din drepturi el oricum își păstrează obligațiile față de copiii săi.

30 апреля 2018