Este posibila replanificarea pereților în apartament?

1 марта 2023 56

Buna! Am cumpărat un apartament într-un bloc de locuit care încă nu este dat în exploatare (gradul de finalizare 99%). Ne-a fost permis să facem reparație, dar apartamentul încă nu este conectat la rețeaua de gaze. Dacă doresc să demolez un perete în bucătărie în cadrul replanificării, o pot face fără a avea ulterior probleme cu conectarea la rețeaua de gaze?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Trebuie să discutați cu compania care construiește blocul. De obicei în contractul de vânzare-cumpărare a bunului imobil în construcție se indică care modificări sunt interzise.

LEGE Nr. 75 din 30-04-2015 cu privire la locuinţe
Articolul 16. Reconstrucţia şi replanificarea locuinţelor sociale
(1) Reconstrucţia şi replanificarea locuinţelor sociale se efectuează de către... mai detaliat proprietarul imobilului, cu respectarea normelor de construcţie.

Consultați și Legea nr. 163 din 09-07-2010 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie

2 марта 2023