Este procura o idee bună la achiziționarea unui autovehicul second-hand?

7 мая 2019 36

Vreau să cumpăr un automobil second-hand. Proprietarul la moment nu se află în țară. Fratele său însă se va ocupa de vânzarea automobilului. A spus că eu îi dau banii și nu încheiem contract de vânzare-cumpărare, dar va fi de ajuns numai procură. E bună această idee? Poate fratele proprietarului să îmi facă procură?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Dacă fratele e împuternicit, atunci vă poate întocmi o procură.
Totuși este risc, în cazul procurii, nu veți fi în drept să invocați careva nereguli, în cazul contractului de vînzare cumpărare, puteți invocă existența de vicii ascunse și alte obiecții, chiar și restituirea sumei.

8 мая 2019