Este televizorul supus impozitarii la introducerea in RM?

22 сентября 2017 1429

Reprezinta televizorul un bun de uz personal? Sau poate fi clasificat conform anexei la Legea cu privire la modul de introduce si scoatere a bunurilor de pe teritoriul RM? Este acesta supus impozitarii in cazul in care valoarea acestuia depaseste suma de 300 euro ?

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Odată ce depășește suma de 300 de euro viți fi obligată la taxa de import. Ca să înțelegeți logica putem compara cu o mașină care la fel într-o oarecare măsură o putem califica ca un bun de uz personal dar pentru care se achita plata de import.

22 сентября 2017
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат

Vedeti aceasta lista de bunuri, a căror introducere pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice de o singură dată se efectuează fără achitarea drepturilor de import:
http://www.customs.gov.md/ro/content/introducerea-%C5%9Fi-scoaterea-m%C4%83rfurilor
Eu nu am vazut aici sa fie televizor, desi, am impresia, ca in trecut era.

23 сентября 2017
Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Televizoarele nu se includ în lista bunurilor neimpozabile dacă valoarea depăşeşte limita neimpozabilă de 300 de euro, drepturile de import se vor calcula pornind de valoarea în vamă şi anume taxa vamală şi TVA.

Cu toate acestea, instantele judecatoresti in mod eronat uneori ajung la concluzii gresite.
Vedeti aici un... mai detaliat dosar in care Curtea de Apel a interpretat eronat art. 5 alin. (l) lit. a) din Legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoanele fizice, care stipulează că persoanele fizice au dreptul de a introduce pe teritoriul ţării, fără achitarea drepturilor de import, obiecte de uz personal.

http://jurisprudenta.csj.md/search_col_civil.php?id=22282

20 февраля 2018