Este valabil actul de donație după moartea bunicii?

23 сентября 2021 42

Buna ziua. Cand aveam 4 ani, bunica mi-a făcut act de donație pe casa ei. Dupa moartea bunicii, nu am fost la notar sa perfectez actele pe casa. Cum procedez in acest caz ca sa fac actele pe numele meu?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Totuși, aveați un contract de donație întocmit? Dacă nu, atunci imobilul ce aparținea bunicii urmează de moștenit la notar.
Donația e contract între cel puțin 2 părți, dacă unu nu este, nu poate fi întocmit.
Donația nu a fost înregistrată la cadastru?

Cel mai bine oferiți detalii, reieșind din cele enunțate nu e... mai detaliat clar situația, astfel și răspuns concret nu o să obțineți.

23 сентября 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Lilian, cum am înțeles există actul de donație, dacă da vă deplasați la motarul care la pregătit și mai verificați încă o dată și după aceasta întrați în posesia averii donată.

24 сентября 2021