Eu ma aflu in Italia la munca si copilul de trei ani a ramas acasa in Moldova

17 июня 2020 17

Eu ma aflu in Italia la munca si copilul de trei ani a ramas acasa in Moldova. Soacra zice ca ma va decadea din drepturile parintesti si va incasa de la mine pensie alimentara. Este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Da, este posibil, cu condiția ca copilul să nu aibă tatăl în viață și ca dânsa să se adreseze mai întâi să încaseze de la Dvs pensia de întreținere pentru copil, iar Dvs să nu achitați absolut nimic timp de mini 6 luni.
Abia după neachitarea pensiei de întreținere timp... mai detaliat de 6 luni va trebui din nou să se adreseze în instanța de judecată să decadă părintele din dreptul părintești invocînd neplata pensiei de întreținere.

17 июня 2020