Eu pot parasi tara?

4 апреля 2018 143

Buna ziua. As vrea sa aflu: am credit luat, dar nu l-am achitat. M-au apelat de la banca si au zis ca va fi judecata. Pana acum nu a fost. Eu pot parasi tara ca sa achit datoria? Mersi mult!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna,
Sigur existența datoriei odată o să apară pe orizont, la moment daca nu ați fost informat despre existența unui dosar în judecată, este posibi ca încă nu au înaintat careva acțiuni.
Totuși pentru a pune interdicție de a părăsi țara o să treacă ceva timp, fiind necesare intervenția executorului judecătoresc.
Cel... mai detaliat mai simplu, pentru a afla despre existența interdicției de a părăsi țara, adresațivă cu cerere către poliția de frontieră.

Reieșind din cele menționate, consider că la moment nu sunt careva interdicții.

4 апреля 2018