Examinarea contestatiei impotriva procesului-verbal contraventional

21 января 2022 85

Buna ziua. Daca depun contestatie impotriva procesului-verbal contraventional intocmit de politie, sunt obigat sa particip la sendintele judiciare la care va fi examinata aceasta? Sau pot sa nu ma prezint, iar judecatorul va lua decizia privind vinovatia?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună Andrei.
Da, poți depune contestație și poți solicita examinarea ei în lipsa ta, iar ulterior instanța de judecată te va anunța despre decizia adoptată.

Spor!

22 января 2022