Exceptia de tardivitate

11 марта 2019 175

Buna ziua. Exceptia de tardivitate poate fi aplicata in cazul contractelor de credit, si in ce caz?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, poate fi aplicata, se aplica la etapa de pregatire a pricinei pentru dezbateri, in cazul in care actiunea este depusa tardiv.

11 марта 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Eugeniu,

De remarcat că excepția de tardivitate poate fi aplicată pentru fiecare plată/rată în parte în pofida faptului ca această sumă este parte a unui tot întreg. Astfel, dacă pentru careva rate a survenit termenul de prescripție ridicați excepția de tardivitate in partea ce se referă la aceste rate.

11 марта 2019