Executare silita

25 декабря 2021 261

Buna ziua. Sunt o bătrână de 77 de ani. Am donat casa in care locuiesc fiului. Acesta a luat 2 credite de la banca si a pus casa in gaj. Nu a putut rambursa creditele si nu poate ajunge la o înțelegere cu banca. Le plătește lunar câte 10.000 lei, dar soldul nu scade. A imprumutat in total 255 mii lei, a întors cu tot cu procente 170 mii lei, dar datoria este acum 320 mii lei. Creditorii fiului vor să mă dea afară din casa construită de mine. Fiul cu familia sunt pe drumuri, la munca. Cum să mă apăr în această situație?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna d-na Claudia, a fi de dorit fiul să se întoarcă în țară, să ducă tratative cu banca, alfel puteți rămîne pe drumuri, suma de 320 000 lei e exajerată, adica nu corespunde , faceți o mică socoteală 255 000 - 170 000 = cu 85 000 lei, de unde... mai detaliat s-a luat restul 235 000 lei. Ca atare DVS n-ați indicat perioada de timp neachitată.

26 декабря 2021